ОСНОВНИ КОМАНДИ ПРИ ОБУЧЕНИЕТО НА КУЧЕТА

By admin,

  Filed under:
  Comments: None

%d1%84%d0%be%d0%ba%d1%81-%d1%82%d0%b5%d1%80%d0%b8%d0%b5%d1%80-%d0%bd%d0%b0-%d0%be%d0%b1%d1%83%d1%87%d0%b5%d0%bd%d0%b8%d0%b5

ЗАЩО СЕ ИЗПОЛЗВАТ ОСНОВНИ КОМАНДИ ПРИ ОБУЧЕНИЕТО НА КУЧЕТА

Когато обучаваме куче на основните команди и то, и ние научава много повече от просто команди. Ние се научаваме как да комуникираме с кучето,но и то с нас. Изграждаме една връзка с кучето ни, която се гради върху уважение и обич. Също така се научаваме, как да изморим кучето си не само физически, но и психически.

МАРКИРНЕ НА ПРАВИЛНО ПОВЕДЕНИЕ

Поущрението и мотивирането са много важна част от обучението на кучето, сигурно едно от най- важните неща, които трябва да се знаят как да се прилагат. За награда при правилно поведение може да се ползва игра или храна. За да имат достатъчно голям ефект кучето трябва да умира за играчката и трябва да умира за храната, иначе нивото на мотивацията за него ще е прекалено слабо и резулата ще е или бавно показване на поведението, или изцяло нежелание. Награждаване при тренировка може да се ползва като освобождаване от упражнение или като маркиране на правилно поведение, докато кучето е под команда. Както при корекциите, така и при поущрението имаме различни видове награди с различни нива. Това означава, че може да използваме хапка, която да успокоява кучето и хапка, която да го мотивира още повече. По същия начин можем да използваме един вид награда за едно упражнение и друг вид награда за друго (пример за това са Играчка и Хапка).

КОРИГИРАНЕ НА ПОВЕДЕНИЕ (КОРЕКЦИИ ИЗПОЛЗВАНИ ПРИ ОБУЧЕНИЕТО НА КУЧЕТА)

Първата стъпка към коригирането на поведеченски проблем е да разберете защо и от каде е дошъл проблемът. Всичко, което кучето ни показва като поведение е разрешено или поущрено от нас. Пример за това е, като се приберете при куче си то умира от радост, че Ви вижда и от превъзбуда започва да показва следното поведение – скача, хапе, бута Ви и т.н. Вие обикновено поущрявате това поведение с вашите реакции (галене, лигавене и т.н.). Когато кутрето е малко, не ни прави впечетление, че ни скача на крака или че ни побутва и затова не смятаме това за голям проблем. Но когато това кутре стане куче 30-40кг и то ни побутне, това става проблем. Този пример показва, как ние учим нашето кутре на неща, които като порасне не искаме да показва в поведението си. Затова научете се да четете кучето си, за да разберете защо прави определени поведения, преди да се мъчите да ги коригирате. По този начин се получава объркване за кучето (първите пет месеца може да скачаш, но като станеш 30кг не може).
В Училището ни за кучета ние насърчаваме нашите клиенти да започнат обучение на кучето си в момента, в който го вземат, без значение на каква възраст е то. Хубаво е да се запознаете с основни неща, които биха Ви спестили нерви,време и да коригирате кучето си, кагато то порастне.

КАК И КОГА СЕ КОРИГИРА ПОВЕДЕНИЕ В ДРЕСИРАНЕТО НА КУЧЕТА

Ние сме на мнението, че преди да започнете да коригирате поведение на кучето, трябва да покажете и поущрите правилното поведение, което искате то да показва. След като сте показали на кучето правилното поведение и то Ви разбира на 100процента, сте готови да коригирате нежеланото поведение.
Основната цел е най – силната корекция, която кучето получава да бъде вербална. С други думи да може да се коригира кучето само с думичката НЕ, но за да се стигне до там трябва да се мине през етап на корекция с нашийник.
В цял свят се изполват нашийници за коригиране на поведение на куче. Това е най- хуманния начин намерен до днес за да се коригира поведение. Нашийниците за коригиране са четири вида- обикновен нашийник, душач, строг нашийник, и електрошок.
Повечето хора не разбират електрошока и го възприемат като мъчение за кучето, но това не е така. Електрошокът е нещо, което много рядко се използва (1 на 100кучета имат нужда от корекция с електрошок) доказано е, че електрошока не вреди на физическото състояние на кучето.
Няма значение какъв нашийник се използва за корекция,но има няколко правила, които трябва да се спазват. Нашийника трябва да е толква стегнат, че да имате възможността да пъхнете не повече от два пръста между него и връта на кучето и не трябва да е отпуснат толква, че да виси и да се измъква от него. Като погледнете връта на кучето си най- тясната част е зад ушите, там е мястото, където трябва да е позициониран нашийникът. Ако го слагате правилно нашинийка няма да се свлича на долу, в обратен случай е прекалено отпуснат.

Be the first to write a comment.

Your feedback