КАСТРАЦИЯ

By admin,

КАСТРАЦИЯ

КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА КАСТРАЦИЯТА?

Кастрацията е манипулация, която носи само позитиви и е широко разпространен метод във всички развити държави. Кастрацията е хирургична операция, при която се отстраняват репродуктивните органи на Вашето куче. Операцията е напълно безболезнена и протича под пълна упойка. При женските животни се отстраняват яйчниците и матката, а при мъжките тестисите. Манипулацията е бърза и безопасна за Вашето куче. Следоперативните грижи са минимални (няколкодневен прием на антибиотик и по-лек режим на разходки и движение), а възстановителния период е кратък.

ЗАЩО Е ВАЖНО ДА КАСТРИРАМЕ КУЧЕТО СИ?

Ползите от кастрацията многократно превъзхождат евентуалните минуси. Тази манипулация може да Ви спести много сериозни и тежки заболявания. Статистически е доказано, че кастрираните животни живеят средно с около 3 години повече. Освен това, според чл. 175, ал. 2  от Закона за ветеринарномедицинската дейност, собствениците на кастрирани кучета се освобождават от годишната такса по Закона за местните данъци и такси. С кастрирането на кучето може да избегнете следните здравословни проблеми:

-Нежелана бременност, усложнения, които могат да настъпят по време на бремеността, раждането и следродилния период.

-Пиометра- гнойни възпалителни процеси на матката , които ако не бъдат установени на време могат да бъдат с фатален край. Други тежки възпалителни процеси на пикочо-половата система, често наблюдавани след разгонвания и при животни, третирани с препарати против разгонване.

-Тумори и цисти на яйчниците и матката. Тумори на млечните жлези- кастрацията в ранна възраст (преди първо разгонване) намалява вероятността от развитие на мамарни тумори, които в 50% от случаите при кучетата са злокачествени и много опасни.

-Тумори на простатата и/или хиперплазия. Уголемената простата е една от основните причини за развитието на перинеална херния.

-Тумори на тестисите.

КОГА ДА КАСТРИРАМЕ КУЧЕТО СИ?

Колкото по-рано кастрирате кучето си, толкова по-добре и толкова по-голям е шанса да му спестите много здравословни проблеми.  Друг плюс на ранното кастриране е, че малките кученца се възстановяват, след операцията,много по-бързо от възрастите кучета. Препоръчително е да кастрирате кучето си преди първо разгонване. Последните години се доказа, че всяко куче, което тежи повече от 1 килограм е подходящо за кастрация.

НАЙ-ЧЕСТО РАЗПРОСТРАНЕНИТЕ ЗАБЛУДИ И МИТОВЕ  ЗА КАСТРАЦИЯТА:

1.Най-разпространената заблуда е, че кучето трябва да роди веднъж. Повярвайте, че от медицинска гледна точка е точно обратното. Колкото по-рано кастрирате кучето си, толкова по-здраво и спокойно ще бъде то.

2.„Кучето  ми ще надебелее, ако го кастрирам!“ Истината е, че кучетата затлъстяват вследствие на прехранване и/или твърде малко разходки и движение.

3.„Ако кастрирам кучето си, няма да пази!“. Кастрацията не влияе на вродените инстинкти на кучето да пази семейството и/или поверената му територия.

4.“Кучето ще се чувства по-малко мъжествено или женствено“. Кучетата не се снушават за удоволствие.

5.Много хора казават, че кучето им е породисто и не трябва да се кастрира. Породисто или не, то страда от едни и същи здравословни проблеми като другите.  Кастрацията не променя екстериорните качества на кучето.

6.Една друга голяма заблуда е, че хората си мислят, че  е много скъпо да  кастрират кучето си, особено ако то към момента няма здравословен проблем. Всъщност кастрацията може да Ви спести не само пари, но и време, защото ако погледнете във времето и помислите за всички усложнения, които бихте могли да имате, ако не го кастрирате, ще се уверите, че не е никак скъпо.

 

 

 

 

 

 

  Category:
  Comments: None

Полезни съвети свързани с вашето куче!

By admin,

НИКОГА НЕ Е ТВЪРДЕ КЪСНО!
Искаме да отбележем,че ако имате някакъв проблем с кучето си, никога не е късно да решите да направите промени с начина, по който живеете с кучето си.
Всъщност,ако имате проблем е наложително да направите промени, защото начина,по който сте живяли до сега с кучето си е позволил тези проблеми да се развият.
Никога не забравяйте, че кучетата живеят за момента и не пропускат нищо. Има старо разбирене, че стари кучета не могат да се научат на нови неща, което изобщо не е така. Това е стара и невярна информация.
Общо казано, никога не е късно да се поправят нещата. Никога не е твърде късно да започнете да живеете правилно с Вашето куче. Необходимо Ви е търпение и увереност в това, което правите, за да отстраните проблемите с кучето си.

ВСЕКИ ИМА МНЕНИЕ
Когато си вземете куче много бързо ще разберете,че всеки има мнение, как да отглеждате и как да тренирате Вашето куче. Необходимо е само да попите Вашия фризиор, Вашия магазинер или Вашите близки, за да се уверите,че всички “знаят” как да решите проблемите свързани с обучението на кучето Ви.
Ако отидете в местния зоомагазин или гледате предаване свързано с обучението, или четете книга свързана със съвети за тренировки на кучета, ще получите доста противоречиви съвети.
Проблемът е,че повечето хора (включително и много треньори и инструкури) нямат достатъчно опит и реални знания, за да Ви дадът стойностни съвети за това как да обучавате кучето си. Това води до изпускане на много важна информация и лоши грешки в обучението на кучето Ви.

КУЧЕШКАТА КЛЕТКА
Ако Вашата цел е да имате куче, което живее постоянно в дома Ви, то още от момента, в който го вземете неговият живот във вашия дом трябва да започне в клетка. В началото на много кучета не им харесва да седят в клетка, но се научават да я приемат и харесват.
В началото дръжте купа с лакомства до клетката, за да може всеки път преди да накарате кучето да влезе в клетката, да му пъхнете няколко лакомства вътре. Също така нека кучето получава и ежедневните си хранителни дажби в клетката. По този начин на кучето започва да му харесва да седи в клетката.
Някои кучета вдигат голяма врява, когато влязат за първи път в клетка. Ако им дадете играчка, ще отвлечете вниманието им от факта,че са затворени в клетка. Дори може да покриете част от клетката, за да може кучето да не вижда навън и по този начин ще се успокои. Не се карайта на кучето и не го удряйте, ако не иска да стои в клетката, защото така ще увеличавате стреса му, което води до потвърждение за него, че клетката е и неприятно място. А идеята е да накараме кучето да му хареса в клетката (храна, играчки, лакомства).
Колкото повече лае и скимти кучето, толкова по-дълго трябва да остане в клетката.

ДЕЦАТА И КУЧЕТАТА
Нашето мнение е, че деца до девет годишна възраст, могат да се научат как да се радват на кучетата и как да се справят с кучетата( НЕ ДА ГИ ТРЕНИРАТ) и то да се учат с кучета, които вече са добре обучени. Това трябва да се случва само в присъствието на треньор и/или някои от родителите на детето.
Децата до седем годишна възраст не са достатъчно зрели да се учат как да се справят с кучетата. Те могат само да играт с кучетата, но само в присъствието на родител.
Кучетата трябва да научат, че бебетата и малките деца винаги са по-несъобразителни и активни около тях.Кучетата не трябва да се допускат до тях и не трябва да играят с тях. Прекалено е лесно да стане някой инцидент, а когато се случват злополуки с възрастни кучета и малки деца, те обикновено са травматични.Нашият съвет е да не заблуждавате относно безопастността и да следвате тези съвети.
Децата на възраст 11 години могат да се научат да тренират куче, но само в присъствието на много опитен треньор.
Често получаваме въпроси от хора, които сега са си взели куче и питат, как да го научат, че малкото им дете е на по-високо ниво в семейната йерархия. Отгорорът е да не се опитвате да правите това. Като водач на семейството просто установете правило,според което на кучето не му е позволено да бъде до малкото дете и ако наруши това правило, ще има сериозно наказание.
Знаем, че е трудно да се обясни на малко дете,че не трябва да си играе с новото кученце. Но преди всичко кучето трява да направи сериозна връзка с Вас като негови собственици и след това вече с останалата част от семейството.

  Category:
  Comments: None

ХРАНЕНЕ ПРИ КУЧЕТАТА

By admin,

Хранене на кучетата в различна възраст:

 

Хранене на малки кученца

 

Когато, кученцето стане на около шестседмична възраст, повечето кученца са готови да спрат да бозаят от майка си. Има случаи, в които кученцата започват да приемат твърда храна от купичката на майката още след четвъртата или петата седмица след раждането. В такъв случай, те спират да бозаят още по- рано. Малките кученца трябва да се хранят три-четири пъти на ден и то със специално предназначена за тях храна. Постепенно броят хранения може да бъде сведен до две на ден, но чак след навършване на четири-пет месечна възраст, а след осмия месец кученцата могат да се хранят и само по веднъж на ден. Препоръчително е винаги кученцето да има  достъп до купичка с вода, за да може то да пие, когато пожелае. Ако кученцето приема трудно сухата храна, може да използвате вода или мляко, за да я навлажните и по този начин да окуражите малкото да се храни. Трябва да се внимава с количеството на млякото, защото може да  причини хранителни разстройства, ако приеманото количество е твърде голямо.

Добре е кученцето да има изграден хранителен режим– по едно и също време и на едно и също място. Не бива да давате на кученцето остатъци от масата или друг вид храна за хора , защото по този начин ще стимулирате “просенето” на храна и ще разглезите кучето по отношение на храната. Кучетата, които се хранят балансирано, не се нуждаят от хранителни добавки като витамини, минерали или месо.

 

Хранене при кучета в зряла възраст

 

Кучетата в зряла възраст имат  различни хранителни нужди от тези на малките кученца. Кучето е порастнало и то трябва да започне да приема храна, която отговаря на тези нужди. Кучетата с нормална активност, които нямат специфични нужди свързани с бременност, кърмене или здравословен проблем, трябва да приемат храна за поддържане на оптимално телесно състояние, което се характеризира с:

-Правилни пропорции на тялото на кучето според породата му

-Ясно оформена талия

-Ребрата да  не са изпъкнали

Кучета, които се хранят с пълноценни и балансирани продукти, не се нуждаят от допълнително приемане на витамини и минерали. Напротив – добавките могат да  нарушат баланса на хранителните вещества и могат да доведат до натрупване на наднормено тегло или друг здравословен проблем. Дневният прием на храна за  кучета в зряла възраст варира в зависимост от тяхната порода, активност, метаболизъм и предпочитания на собственика. Независимо дали кучето се храни веднъж или два пъти на ден е важно да се изгради режим с определено време и място за хранене.

 

Хране на на бременни и кърмещи кучета

 

 

 

Когато женското куче е бременно, то има нужда да приема повече, храна от колкото преди това. С напредане на бременността расте и приема на храна за кучето.Препоръчват се храни, съдържащи повече от 1600 калории на килограм и поне 21% съдържание на протеини. Дневните дажбите трябва да се определят според желанието на самата женска. Не е необичайно за бременната женска да намали временно приема си на храна през първите три – четири седмици на бременността. Обикновено тя започва да яде повече през по-късния етап на бременността.

След раждането, майката се нуждае дори от по-големи количества храна, за да може да кърми малките си.

На определена възраст малките кученца се отбиват от кърмене и женската постепенно трябва да се върне към вида и количествата храна, които е приемала преди бременността.

 

 

Хранене на възрастни кучета

 

При различните породи кучета старостта се достига на различна възраст:

-При дребните породи – над 12 години

-При средните породи – над 10 години

-При едрите породи – над 9 години

-При гигантските породи над 7 години

Основните признаци на остаряването могат да бъдат- по-затруднено движрние, отслабване на слуха и зрението, промяна в козината и кожата на кучето, проблеми със зъбите и венците, както и лош дъх, промяна в теглото.

Възрастните кучета обикновено нямат желание за голяма активност и храненето им с висококалорични храни  може да доведе до натрупване на наднормено тегло, здравословни проблеми и проблеми със ставите. Храната на възрастните кучета трябва да им предоставя всички необходими хранителни вещества в пропорции, съобразени с променените нужди на тези кучета.

  Category:
  Comments: None

ИГРА С ДЪРПАНЕ И ХАПАНЕ НА ИГРАЧКА

By admin,

игра

 

 

 

 

 

 

Играта , в която се играе с дърпане и хапане на играчка е изключителна ценна игра за кучето, за която хората обаче имат доста различни мнения.

Често собствениците на кучета ми споделят, че кучетата им имат много енергия и аз винаги ги питам дали играят с тях. Обикновено отговорът им е, че играят малко с кучетата си или изразсходват енергията им като ги разхождат. Когато ги попитам дали играят с играчка, която кучето може да дърпа и хапе,те в повечето случаи отговарят, че не играят така, защото се претисняват,че кучето им може да изгради доминантно поведение. Има и собственици на кучета, които играят тази игра, но не оставят кучето да печели играчката, защото се претисняват,че то ще придобие по-голямо самочувствие и ще започне да демонстрира доминантност,ако печели.

Всъщност истината за играта, в която кучето дърпа и хапе играчката е, че тази игра е много важна за кучето и за нас като негови водачи, както и ни помага да изградим по-силна връзка между нас и кучето. Когато кучето играе с нас, ние трябва да го оставим да спечели, когато то печели играта започва да му харесва, защото започва да се чувства силно. Повечето кучета,когато спечелят веднъж, обикновено искат да печелят пак и да повторят това чувство. За да стане това сме им необходими ние, тоест кучето трябва да ни донесе играчката обратно, за да можем отново да играем с него и то отново да печели играта. За тези, които не оставят кучетата си да печелят, поради различни причини,мога да го обясна така- когато Вие играете примерно, видеоигра, ако не печелите, най-вероятно няма да искате да играете повече. С кучето е по същия начин, то трябва да има стимул, за да иска да играе отново.

Обобщено казано,ако кучето побеждава в играта, то я харесва и започва да има желание да играе, а най-важното е, че започва да иска да играе с Вас. По този начин ангажимента му към Вас става по-голям и така постепенно спира да обръща внимание на заобикалящата го среда и дразнителите около него, както и връзката помежду ви става по-силна.

Тази игра спомага за укрепване на физическото състояние на кучето  и за изпълнение на много команди, които искаме кучето да знае(като награждавете кучето с играчка, а не с лакомство).Освен това, кучето има вроден инстинкт да хапе, то не може да хапе нас и други кучета,защото не му разрешеваме. Единствено чрез хапане и дърпане на играчка, то може да упражнява този инстинкт, което е добре, защото първо-никой не е наранен и второ- кучето изразходва страшно много енергия по този начин.

Това, което Ви препоръчваме е да играете спокойно с кучето си с играчка, която може да хапе и дърпа, то няма да стане по-агресивно или да покаже по-доминантно поведение.Да, има кучета с агресивно и доминантно поведение, но играта не е причината за това.

Важно е да се изградят правила, когато играете с играчка, която кучето може да хапе.То трябва да печели играчката, но и трябва да се научи да я пуска, както и да я носи обратно при Вас. За да може да се постигне това, кучето първо трябва да има желание да играе, а желанието му може да бъде провокирано от Вас.

  Category:
  Comments: None

СОЦИАЛИЗАЦИЯ НА МАЛКИ КУЧЕНЦА

By admin,

СОЦИАЛИЗАЦИЯ НА МАЛКИ КУЧЕНЦА. КАК ДА СОЦИАЛИЗИРАТЕ МАЛКОТО СИ КУЧЕНЦЕ?

Всеки ден получаваме оплаквания от собственици, които сега са си взели кученца. Оплакванията има са за проблеми, които са следствие от лоша социализация на кученцето. Повечето хора мислят, че прават правилни неща с кучето си, но всъщност те създават проблеми, с които се сблъскват.

Факт е , че социализацията е едно от най-трудно разбираемите неща от обучението на кучето.

Старат школа треньори, би препоръчала да социализирате кучето си като го разхождате навън, да го запознавате с други хора и кучета на различни места.  Когато ние обясним, че точно това е в основата на поведенческите проблеми,с които се сблъскват собствениците на малки, а дори и на възрастни кучета, ни питат: „ Как тогава да социализирам кученцето си, когато не му разрешавам да излиза навън и да си играе с други кучета?“

Или пък ще ни кажат, че правилният начин да се справим със стахливо малко кученце е, когато  го разхождаме навън да караме непознати хора да му дават лакумства, та така кученцето да вижда непознатите като машина за лакомства, а не като нещо от което да се страхува. Трябва да се съглася, че преди много време и аз така препоръчвах на хората да социализират малките си кученца. Но  единственият проблем,който разбрах с течение на времето е, че грешах и че има много по-добри начини да социализираме кучетата си.

НАШЕТО ОПРЕДЕЛЕНИЕ ЗА СОЦИАЛИЗАЦИЯ

Нашето определение за социализация е да накараме кучетата ни да се чувстват удобно на нови места и да не се претсняват от нови обстоятелства. Ние искаме нашите кучета да бъдат безразлични към хора, места  и неща. Искаме нашите кучета да гледат на непознати като част от околната среда и да ги пренебрегват, а не да се забавляват или да се страхуват от тях.

Когато се разхождаме навън искаме нашите кучета доброволно да гледат към нас като лидер и очакват само ние да ги напътстваме.

КАК СОЦИАЛИЗИРАМЕ НАШИТЕ КУЧЕТА

Социализацията започва още в минутата, в която си вземем нашите кучета. Започва с това,че показваме на кучето,че контролираме всяка минута от неговият живот.Това се постига чрез изпозването на поводи, нашийници и клетки за кучета. Също ще му покажем, че е и хубаво да е при нас като използваме и  лакомства.

Основно правило е, че малките кученца искат много повече хранителни лакомства отколкото играчки. За много породи това, ще се промени с времето, ако целите са били постигнати в най-ранна възраст. РАЗГЛЕДАЙТЕ ДРУГИТЕ НИ СТАТИИ ЗА ТОВА С ХРАНАТА.

Тренираме кучетата си с вербални маркери. Работата с малкото кученце започва с вербални команди, следвани от хранителни награди, така създаваме стойност на лакомствата. Това отнема само няколко дни. След като направим това ние започваме да  работим върху процеса на АНГАЖИМЕНТ.

АНГАЖИМЕНТ

В основата на нашата програма за социализация е АНГАЖИМЕНТА. Когато кучето се занимава с трньора си, то е напълно фокусирано върху треньора и трябва да игнорира всичко в околната страна около него. Това е сложно за постигане. Много малко кучета ще направят това без обучение, ако трябва да кажа откровенно, може би 1 на 10000. По- голямата част от кучетата трябва да  през етапи обучение, за да ангажират така вниманието си върху собственика си.

Започваме да ангажираме вниманието на нашите малки кученца с много вкусни хранителни лакомства. Нямам предвид кучешки бисквити, които се продават в зоомагазините. Имам предвид малки парчета месо или нещо подобно. Когато кучето ни погледне,маркираме това правилно поведение и го възнаграждавеме , като му даваме вкусна хапка. Това го практикуваме и когато кучето е гладно, тоест преди да го нахраним. Те бързо научават, че сте добър собственик и им става приятно и забавно да са около Вас. Ангажиране на кучето започва вкъщи- в кухнята, в гаража, на двора. Когато кучето започва да усеща ангажимент към треньора или собственика, вече може да започнете да го учите на нови места. В началото подбираме локация, на която ще има по-малко фактори, които ще го разсейват.

ПРОБЛЕМА С НЕПОЗНАТИТЕ ХОРА

Проблемът  с позволяването на непознати хора да се срещат и радват на кучето е проблем, които много малко хора могат да разберат. Те не разбират езика на кучето и не могат да рзберат езика на тялото на кучето и така те не разбират дали то е стресирано или уплашено. Това може да накара кучето да се сбие или да избяга.Ако това се случи, Вие имате голям проблем, който трябва да решите. За това е много по-лесно да предотвратите проблема, отколкото да го създадете и после да се мъчите да го оправите.

НАУЧЕТЕ СЕ КАК ДА СЕ СПРАВЯТЕ С ПРОБЛЕМА С НЕПОЗНАТИТЕ ХОРА

 

Правилният начин е когато сте с кученцето си при непознати, да не им разрешевате да му се радват, по-добре е да го игнорират. Нека да не влизат в неговото пространство, да не му се радват, да не го викат по име, да не го галят и да не му дават храна.Вашата задача е да кажете на всички, че това е Вашият начин,по който разхождате кучето си. На всеки един, който ще Ви разбере има поне 100000,които няма да Ви разберат. Винаги се изумявам, как толкова много хора вървят точно срещу кучето ми искат да му се радват и да го погалят. Когато това се случи е време да им кажете съвсем сериозно, че това не трябва да се прави и не трябва да се държат така с Вашето куче.Твърде много собстеници,които сега са си взели куче се претисняват да бъдат груби с хората, които влизат в личното пространство на кучето им. Тези собственици накрая си създават проблем и кучето им става страхливо към непознати. Страхливите кучета винаги лаят по хора(защото техният лидер е забравил да ги предпази от непознатите). Това учи кученцето да реагира агресивно, за да се предпази от страшните хора навън. Собствениците ,които сега са си взели кученце , започват да се чудят, защо тяхното кученце се свива и претиснява от всеки ,които види.Това е защото те самите така го тренират да прави.

Много по-лесно е да кажем на хората, които искат да се радват на кучето ни да се отдръпнат, не се претиснвайте за чувствата им. Те определено са хора, които нe бихме искали около нас, ако не се съобразяват с желанията ни.

КАКВО ДА ПРАВИМ, КОГАТО НЕПОЗНАТ ЧОВЕК ДОБЛИЖИ КУЧЕТО НИ          

Правилният начин да се справим с проблема с непознати хора е като подготвим торбичка с пълна с храна-награда, която много харесва на кучето. Ако видите,че кучето е по-заинтересувано от непознатите, тогава му привлечете вниманието. Ваша работа е да станете по-интересни от непознатите, ако наистинина му дадете храна-награда с висока стойност ще привлечете вниманието му и по този начин кучето няма да има голямо желание да играе с непознати.

Същото се случва и с новите места, които стресират кучето. Ако забележете,че кучето започва да става и малко нервно, веднага го зангажирайте с Вас.Научете кученцето,че новото страшно място, не е толкова лошо, въпреки страховете му, защото това всъщност  са места, на които то играе със стопанина си и получава много вкусни лакомства.

ЗАЩО ДА НЕ ПОЗВАЛЯВАМЕ НА НЕПОЗНАТИ ХОРА ДА ХРАНЯТ КУЧЕТО НИ

Защо да не позволяваме на непознати да хранят кучето ни? Това е много добър въпрос с няколко отговора.

1.Като позволявате на други хора да хранят кучето Ви, това го разсейва. По този начин също тренирате кучето си да Ви игнорира, когато е около други хора и на нови места.Има ли смисъл от това?

2.Ако имате куче, което се страхува от непознати, рискувате да разклатите нервната му система. Като това се случи кучето ще отиде при непознатия, ще вземе храната и след това ще избяга със същия страх.Доста често тези кучета ще хапят, защо агресията ще бъде тяхната защитна реакция и така те ще си мислят ,че ще отдръпнат непознатите хора далеч от тях.

  1. Когато имате страхливо куче и позволявате на непознати да му дават лакомства, кучето се научава да ги очаква. Ще случи някои път да нямате лакомство, което да дадете на непознатите да дадът на кучето Ви и това ще го направи нервно. Не се самозалъгвайте,че кучето не осъзнава това. Кучето ще си мисли, че е било право и този човек не е от тези, които му дават лакомства, ще започне да става нервно.Тогава собстеникът отново ще започне да се чуди, защо има страхливо и агресивно куче. Всъщност той сам предизвиква агресия от страх в кучето си.

А КАКВО ДА ПРАВИМ С НЕПОЗНАТИТЕ КУЧЕТА

Нека започнем с факта, че много често само едно нападение, от едно куче на друго куче, може да предизвика агреси ,която остава за цял живот. Обикновенно собствениците не могат да разпознаят чувството за доминантност или агресия в чуждите кучета.Поради тези причини собствениците, особено тези, които имат кучета от скоро НИКОГА не трябва да допускат непознати кучета около техните.

Няма нищо лошо в това Вашето куче да си има приятел друго куче,но  начина да го научите как да се държи около друго дружелюбно куче е като първо намерите някой, който мисли като Вас за кучетата.Искаме кучето да игнорира нашето куче, даже в началото да не иска да играе с нашето куче и да бъде напълно безразлично към него.

Събирането на две непознати кучета на едно място заедно, никога не е за препоръчване, освен ако не следвате внимателно протокола, но тази статия не е мястото за обеснение на това.

 

КАКВО ДА НАПРАВИМ АКО НЕПОЗНАТО КУЧЕ ДОЙДЕ ПРИ НАС ПО ВРЕМЕ НА РАЗХОДКА.

Вашата работа като собственик е да се научите как да бъдете водач на ,, глутницата,,.Част от работата на водача на глутницата е да защитава някои от членовете и. Това означава, че е Ваша работа да защитавате кучето си, дори от непознато куче. Когато чуждо куче Ви доближи, застете между него и Вашето. Изглежда много убедително и заплашително и кара другото куче да се обърне и да си тръгне. Това ще накара кученцето Ви да се почувства сигурно и да Ви уважава повече.

СОЦИАЛИЗАЦИЯТА ЗАПОЧВА ВКЪЩИ

Факт е, че социализацията на кучето започва още от вкъщи. Обучаваме го как да се държи в дома си и му създаваме нови навици. Това също е много важно за връзката ни с кучето. Дори когато са вкъщи никога не трябва да позволяваме на кучето да прави каквото си поиска.

  Category:
  Comments: None

МОТИВАЦИОННИ СТЪПКИ ЗА ЦЯЛОТО ОБУЧЕНИЕ НА КУЧЕТО

By admin,

МОТИВАЦИОННИ СТЪПКИ ЗА ЦЯЛОТО ОБУЧЕНИЕ НА КУЧЕТО

Има основен подход за тениране на всяко упражнение от обучението на кучета. Това започва когато треньорът разбере , че повечето кучета имат нужда от между 30 и 50 повторения на всяка една команда преди да я научат, докато при хората са необходими само 7. Ако кучето изпълнява погрешно някоя команда, ще са необходими повече от 30 повторения, за да може да го накарате да изпълнява правилно новото поведение. За това ние винаги препоръчваме още в началото да се направят повече повторения на определена команда, отколкото кучето да я научи грешно и впоследствие да се налага да  поправяте неговото грешно поведение. Има три основни сегмента в обучението на кучето да изпълнява команди. Това се отнася за общо послушание, както и за други програми.

  1. ОБУЧЕНИЕ НА НОВО ПОВОДЕНИЕ

На първо място трябва да научим кучето на смисъла на командите. Това се постига чрез позитивна мотивация. С други думи казано, това се постига като намерим нещо,което кучето наистина харесва( храна или играчка). Тогава показваме на кучето(без корекции) , че когато изпълнява каквото поиска получава награда.

Предизвикателство за всеки треньор е, че трябва да преприеме твърде малки стъпки, за да може кучето да разбере на какво го обучава. Ако Ви изглежда,че кучето не разбира съвсем какво го учите, трява да правите още по-малки и детайлни стъпки. За да се научите как се постига това Ви е необходим опит и/или трява да сте човек, който наистина мисли за всеки детайл от обучението.

  1. ФАЗА НА НАГРАЖДАВАНЕ

Втората фаза е, когато обучавам кучето, че не получава наград всеки път като изпълни команда. Целта на тази фаза е да научи кучето да НЕ знае кога точно ще получи награда. Това изгражда постоянно поведение. Тоест кучето може да се възнагради след трета изпълнена команда, след 5та и след това след 7ма. Друг път след 1ва, 4та или пък след 9та. Целта е кучето да остане по-дълго фокусирано върху изпълнението на командите. Ако се разконцентира , не получава награда( играчка или храна) и Вие  трябва да започнете от начало. Така на кучето ще му стане ясно, че не получава награда, ако не изпълнява исканото от него поведение.

  1. ОБУЧЕНИЕ ПО ВРЕМЕ НА НЕОЧАКВАНА ОТ КУЧЕТО СИТУАЦИЯ

Последният етап от обучението на кучето на команди е упражнение, в което създавате неясна ситуация за кучето. Караме кучето да мисли какво трябва да прави. Създаваме ситуация, в която кучето може би ще допусне грешка и му показваме, че първо трябва да мисли преди да направи каквото и да е. Ако не изпълни това, което се иска от него получава корекция и не получава награда.(Пример за това е да караме кучето да легне пет пъти, а на шестия да го накараме да седне.)

Тази фаза от обучението учи кучето на самоконтол. Тази стъпка учи кучетата да се самовладеят, защото някои кучета стигат до етап, в който спират да мислят.

Хубаво е да създаваме такива ситуации за кучето още преди да сме приключили напълно обучението му. Нашата крайна цел е кучето да изпълнява правилно командите, без значение от ситуацията или околната среда.

След минимум 30 повторения, кучето започва да си мисли,че като плучи корекция не прави нещо правилно, а когато изпълнява команда получава награда-лакомства или играчка. Така кучето ще се стреми да изпълнява повече исканото от него поведение.

Новите треньори, обаче трябва да внимават колко силна корекция правят на кучето си. Тя никога не трябва да бъде толкова силна, че след това да не могат да накарът кучето да изпълни командата и да се свие.Също така трябва да се научат и как да коригират кучето и нивата на корекция. Това са много важни неща, тясно свързани с ефективното обучение на кучета.

Когато кучето премине процеса на награждаване и корекция правилно, то върви напред в обучението. Корекциите ще намалеят, а то ще започне да слуша и в неясна и непредвидена от него ситуация.

  Category:
  Comments: None

Как да обучим малко кучниенце да не хапе?

By admin,

Как да обучим малко кучниенце да не хапе?

Когато хората си вземат ново кученце вкъщи, те често се срещат с проблеми, които никога не са очаквали. Хапането и дъвченето на неща са само някои от тези проблеми. Често собствениците започват да си мислят,че са си взели кученце от ада и започват да ни пишат за проблемите си.

Тази статия има за цел да обясни, защо кученцата хапят и какво можем да направим по този въпрос.

За да можем да решим проблема първо трябва да разберем, защо кученцето го прави. Първата част от тази статия ще обясни този въпрос.

Когато кученцата са на възраст около 4 месеца, те започват да си играят с другите кученца около тях. Това е всичко, което те знаят. Те хапят, блъскат се един друг с другите кученца в котилото, така си играят едно с друго. Преследват се едно друго, така както преследват плячка.

Когато кученцето дойде в нашия дом му отнема определн период от време обикновенно около седмица, за да осъзнае че това е неговото ново човешко семейство и че то е част от нова глутница.

Кгато това се случи много малки кученца се държат със собствениците си точно така, както са се държали с кученцата от котилото им. Те хапят , бутат , гонят членовете на семейството, както са правили с другите кученца.

Ето за това кученцата хапят ръчете ни, дъвчат чорапите ни, хапят ни за глезените, гонят се с децата ни. Играят си с човешкото си семейство точно така, както са си играли с другите кученца. Те не знаят каква е разликата, а откъде и да знаят? Тяхното хапане не е агресивно, а е просто игра, която са научили в глутницата с другите кученца.

Когато се замислим, няма никаква причина кученцето да реагира по разлчен начин. Това е начина, по който се е държало и играло кученцето откакто е родено, как да очакваме то да знае  да се държи по друг начин?

Кученцата имат нужда да се научт как да живеят в новата си човешка глутница,което е наша задача да ги научим.

Това е мястото, на което започват и проблемите на хората, които сега са си взели  малко кученце. Кученцето си мисли,че си играе с новия си човешки приятел, а собствениците си мислят,че то е агресивно.

ЖЕЛАНИЕ ЗА ПЛЯЧКА

Желанието за плячка е генетичен инстинкт,много кучета изпитват желание да гонят и преследват.Някои кучета имат по-изразен инстинкт за плячка от други. Такива кучета са тези, които наистина се радват да гонят топки,играчки, деца, крачоли на панталони и др. Това е пример, че кученцата показват инстинкта инстикт за плячка, а не агресия.Когато собственика хване кучето за нашийника и го накара да влезе в клетка и кучето се обърне да го хапе- това е агресия или е страх или пък нещо друго.

С това казано, зъбките на малките кученца са много остри и когато ни захапят, това може много да боли. Всъщност те могат да ни наранят сериозно, ако ни захапят за пръстите или глезените, особено ако веднага си дръпнем, ръката или крака.

Наша работа е да научим малкото  кученце, че хапането не е правилно поведение. Наша работа е и да покажем на кученцето алтернативно поведение, което да замести хапането. Има няколко начина, по които можем да направим това. Кой метод ще използвате е Ваш личен избор.

Хора, които са влюбени в кучешките спортове или хора, които искат да научат кучето си на Защите, те трябва да запазят и доизградът  желанието за гонене на плячка. Има няколко подхода, които помагат да се контролира хапането.

Когато малките кученца играят едно с друго в котилото и някое бъде ухапано силно, то започва да скимти силно, да пищи. По този начин те комуникират и така казват,че играта им е прекалено груба. Има случаи, в които човешкото пищене е достатъчно да научи кученцето, че това, което прави е неприемливо. Ако след това кученцето Ви пусне го поущрете-прадаваите му се, кажете му „добро куче“, дайте му лакомство или играчка, която много харесва. Но не го прехвалвайте, защото това често може да го накара отново да захапе.

Като пример, ще Ви дам  моето кученце. То взима химикала от бюрото ми и започва да я дъвче,аз използвам хранителни лакомства, когато я пусне и си я взема обратно.

Никога не разхождам кученцето си навън без играчка, като ги сменям, за да запази интереса си. Играчките, които използвам за да науча кученцето ми да не хапе не са същите като тези, които използвам когато през дена го отучвам да не дъвче химикалката ми.. Тези, които получава когато му взимам химикалката ги използвам само тогава.

Можете да хвърлите играчките за навън на метър-два, но не твърде далече, или да я влачите пре него , за да го мотивирате и да предизвикате интереса му. С опит ще разберте как да предизвикате по- силен интерес в кученцето си.

Веднъж ако успеете да заинтригувате кученцето си с играчкате сте на прав път, към научаването му,че има по-интересни неща от Вашата ръка или крачул. Собствениците, които сега са си взели малко кученце трябва да се научат как да играят с него. Веднъж като сте научили кученцето да играе с играчка, трябва да го научите и как да я пуска, когато Вие я искате обратно. Някои соственици казват, че не трябва да се игра е играчка, защото това прави кучето алчно и агресивно. В това няма нищо вярно! Когато играете правилно с играчка  с кученцето си това може да се превърне в инструмент, който може да се изплзва, когато го обучавате на  послушание или в аджилити тренировки или в обучение за защита.

За да се научи да цени играчките и да има желание да играе с тях,трябва да разбере, че това са Вашите играчки, а не негоеите. То се научава, че Вие му разрешавате да играе с Вашите играчки, когато то покава правилно поведение. Както вече казах кучетата трябва да се научат да пускат играчката, когато Вие им кажете, както и да се научат да я въщат при вас , когато Вие им я хвърлите. Това е много важно поведение, което трябва да научите кучето, за да не стане алчноза  играчката.

ВАШЕТО КУЧЕНЦЕ СЕ НУЖДАЕ ОТ УПРАЖНЕНИЯ

Винаги има маки кученца, които са много активни. Те са изключително енергични кученца, които се въртят и подскачат около нас като супер енергични зайчета. Те се държат так, все едно утре не съществуват. Малките кученца имат нужда от упражнения и много дълги разходки(не тичане) всеки ден- това помага много.

Когато не са вкъщи нашите кученца винаги  са на повод, докато не станат на достатъчно възрастни и обучени да дойдат, когато ги викнем, без да се разсейват от обстановката около тях. Това обикновенно се случва, когато са на около 9месечна възраст. Колкото повече упражнения получава малкото кученце, толкова по-малко ще хапе.

ТРЕНИРАЙТЕ КУЧЕТО СИ ПСИХИЧЕСКИ

Да трениратекучето си психически е също толкова важно, колкото е да го трениратеи физически.

Ние сме намерили най-правилният начин да правим това е маркер обучението. То е много мотивиращо и е най-добрият начин да се създаде правилна връзка между човек и куче. Също започваме обучението на малките кученца с храна. Това е в основата на цялото обучение. Когато е направено правилно, става и умствено упражнение на кучето.

 

  Category:
  Comments: None

Кога да спрем с лакомствата при обучение на куче?

By admin,

Когато обучаваме с награди храна, ще срещнем хора,които ще ни кажат , че е глупаво да обучаваме кучето с ХРАНА- НАГРАДА. Ще ни кажат, че е въпрос на време, когато ще накараме кучето ни да направи нещо и ако нямаме лакомство в нас, за да го възнаградим , е тогава какво ще правим?

Това е само една от причините, защо е толкова важно да разберете как ние намаляваме ползванието на награда- храна във тренировъчната програма.

Когато ние започнем обучение базирано на награди(храна), нашите кучета постоянно получават награда-храна. Това е момента, в който кучето се възнаграждава всеки път, когато изпълни правилно, исканото от нас, поведение. Всъщност ,когато кучето  е започнало обучение, ние често го възнаграждаваме, дори когато се е опитало да покаже правилното поведение.

Програмата с награждаването с храна е перфектната програма да научим кучето на ново поведение. Но, ако оставим кучето твърде дълго на тази програма, могат да се създадът проблеми.

Когато кучето постоянно получава награда-храна прекалено дълго време, кучето започва да очаква да получи награда-храна всеки път, когато направи правилно поведение. Когато спрем да го възнаграждаваме всеки път, то спира да ни предлага правилно поведение.

Това е причината, поради която треньора трябва да премине към ПРОМЕНЛИВА или СЛУЧАЙНА награда,възможно най-бързо.

Пример за Променлива награда-храна е ,когато кучето се награждава на 3ти, 5ти , 7ми и 9ти път, когато изпълни правилното поведение.

Пример за Случайна награда-храна е, когато се награждава на 3ти,5ти, 2ри, 7ми и 1ви път,когато покаже исканото от него поведение. Графикът може да се променя,взависимост от постигнатите резултати от обучението.

Ние сравняваме това с хора, които играят на слот машини. Те знаят,че няма да спечелят всеки път,но  се надяват, че следващият път ,когато дръпнат дръжката ще бъде техния щастлив ден.

Въпросът, който новите треньори вънаги ще зададът е: „ КОГА ДА СПРЕМ С НЕПРЕКЪСНАТИТЕ НАГРАДИ-ХРАНА?“.

Това, което ние правим е да преминем на Случайни награди-храна, когато нашето куче изпълни правилна команда ТРИ поредни пъти, без да направи грешка.

С това казано е изключително важно да разберете, че няма никаква причина да спрете да използвате награда-храна в обучението. Храната е силна мотивацив за Вашето куче. Вие ще разберете,че наистина е така.  Ние се надяваме,че ще  награждавате Случайно кучето си до края на неговия живот.

  Category:
  Comments: None

Фази на общо послушание

By admin,

Обучение на кучета

 

Всяко едно училище или всеки един треньор на кучета, използва собствена система за постигане на резултат при обучението на кучета. Няма грешни начини, има по ефективни и по-малко ефективни системи. В Училище за кучета K9 World използваме система за общо послушание, която се състои от четри фази и те са:

  1. Учебна фаза– Кучето се учи на основни поведения (команди). Тази фаза е една голяма игра за кучето. Използваме играчки, хапки да дресираме кучето на нещата, които ще искаме да прави. Тоест кучето се учи на поведенията, които искаме и след това се научава да навърже тези поведение с думи или звукове. След като кучето Ви слуша перфектно и разбира командите добре на спокойно място, без дразнители сте готови да преминете нататък.

 

  1. Фаза на корекции– След като кучето е преминало през учебната фаза, в която то е научило поведенията и ги е навързало с командите сте готови да добавите корекциите. Тоест ако зададете команда на кучето, която то разбира перфектно, без то да вижда наградата и то не я изпълни, можете да започнете да го коригирвате. Тук наградите не изчзват и почти винаги след определено ниво на корекция следва двойно по-силна награда. Тоест кучето се учи, че след като си поправи поведението идва голяма награда. По този начин задържа интереса си да слуша.

 

 

  1. Фаза на дразнители/разсейвания– След като кучето се научи да слуша в обстановка без дразнители и без да има нужда от корекции, добавяме дразнители и разсейвания. Това може да е топка или куче всичко, което може да играе ролята на дразнител. Важно е тук да не се избързва със силни дразнители а да се добавят постепенно. Тази фаза затвърждава всичко, което кучето е нучило.

 

  1. Поддръжка– Последна,но не по-малко важна фаза е поддръжката. Това означава кучето редовно да бъде изкарвано и да упражнява, това което е научило. Ако не се тренира връзката Ви се разпада и с времето контрола намалява. Играйте редовно с кучето, за да може не само да се изморява, но да се изморява с Вас. Тренирайте команди и упражнения, които кучето знае, за да можете да стимулирате и изморявате кучето психически.

 

Времетраенето на тези фази е различно за всяко куче. Колкото по-младо е кучето, толква по-лесно се постига резултат. Всяка една фаза има определени етапи, които се минават. Информацията тук е възможно най-основната. Ако разгледате другата информация в блога ни ще можете да придобиете по-добра представа как да преминете правилно през тези фази. Училище за кучета K9 World е използвало тази програма повече от 10 години, и сме я намерили за възможно най- ефективната при всички кучета, без значение от породата или възрастта на кучетата.

 

 

  Category:
  Comments: None

Хотел за кучета

By admin,

хотел на кучета софия 2хотел за кучета софияхотел за кучета

Хотел за кучета

Малко информация за хотелите за кучета.

Все повече хора си оставят кучетата на хотел. Повечето случаи хората нямат голям избор да пътуват с домашните си кучета, за това има такава услуга хотел за кучета. Но когато оставите кучето си на хотел може да имате малко неочаквани и нежелани последствия.

Стреса, че Вас ви няма и спадането на имунитета в резултат от оставянето на кучето, са малка част от проблемите, които може да очаквате. Много често кучетата боледуват в хотелите за кучета,но причините не винаги са условията. Рядко, но се случва, кучето да откаже да се храни или да се депресира докато е на хотел. Има случаи, в които отключват болести, които често се базират на имунната система на кучето.

Хотелите за кучета са направени, за да побират колкото се може повече кучета. От обща логика е ясно, че кучетата ще се джафкат, рамжът и т.н. Ако имате страхливо или агресивно куче това може да има доста лоши последствия. Много хора оставят кучето си на пансион и след като си го приберат започват да имат проблеми с нестабилен характер,проблем който преди хотела не са имали. Много е просто слагате страхливо куче в клетка, която е заобиколена от още поне 10 кучета, които ще лаят и рамжът по Вашто куче. Страхливото куче има два избора-или да се свие повече, или да отключи защитна агресия. След като си го вземете то ще гледа на другите кучета в парка с пренабрежение и можете да забележите промени в него, които не сте виждали преди. Ако имате агресивна порода куче, което още не е отключило нападателната си агресия, хотела определено ще помогне.

Когато оставяте кучето си на хотел има няколко неща, за които е хубаво да помислите. Храната, която ще се храни може би няма да е същата като тази, с която сте ги хранили до сега. Дали кучето Ви ще се разхожда и какво ще представлява тази разходка. Често хигиените навици също се развалят или променят, когато кучетата останат на хотел. Ако не се разхождат и стоят в клетка искат, не искат ще започнат да се изхождат, там където спи и ако свикне като се приберат може да продължът да го правят. Ако се разхождат в различен режим от Вашия, пак можете да имате неочквани бели вкъщи.

Целта на тази информация не е да се злепоставят хотелите, но хората е хубаво да знаят какво може да очакват, както и това,че хотелите не са виновни. Алтернативни варянти има естествено, пак с рискове, но може би по-малки. Ако оставите кучето при познат или приятел, фактора с многото кучета го няма. Ако намерите човек, който да Ви разхожда и храни кучето също не е лош варянт, защото така поне кучето не сменя обстановката и ще е много по-спокойно. Има хора, които взимат кучета в собствения си дом и проблемите не са чак толква много като в хотел-кучкарник. И естествено има кучета, които нямат проблеми с характера и нямат проблеми с хотелите за кучета.

Как да помогнете на кучето да е по спокойно, когато го оставите на хотел.

  • Носете редовната им храна, с която са си свикнали.
  • Не ги посещавайте често, защото ако е по-страхливо, то тъкмо да по свикне, че Вас ви няма и Вие пак се появите и пак изчезнете за няколко дена само го раздразвате и не помагате то да се адаптира по-бързо.
  • Носете играчка, която му е позната и му я оставате с него в клетката.
  • С легалце, на което то е свикнало да спи ще му е доста по-лесно да се адаптира към новото място.
  • Предупредете хотела, ако кучето Ви има проблеми с характера, за да могат да вземат нужните мерки през престоя му.

 

  Category:
  Comments: None